signprzewiń w dół
Do góry

Atrakcje regionu

W centrum Szczyrku

Kompleks skoczni narciarskich "Skalite"
Skocznia narciarska „Skalite” powstała w 1937r. Po zakończeniu II wojny światowej skocznia została przebudowana przed narciarskimi Mistrzostwami Polski w 1948r.

"Plac św. Jakuba" w Centrum Szczyrku

Plac ma za zadanie spiąć przestrzeń pomiędzy główną ulicą miasta, czyli ul. Beskidzką, a rozbudowywaną ścieżką rowerowo-pieszą biegnącą wzdłuż koryta rzeki.

Ścieżka nad Żylicą

Zmodernizowany deptak nad Żylicą oraz ścieżka pieszo-rowerowa to obecnie symbol pięknego Szczyrku. Służy ona mieszkańcom i turystom przez cały rok jako świetne miejsce rekreacji.

W drodze na szczyt

Kolej linowa na Skrzyczne
Jedyna w Szczyrku kolejka krzesełkowa to wielka atrakcja turystyczna o każdej porze roku. Z krzesełek rozciąga się wspaniały widok na panoramę Beskidów, a ze szczytu przy dobrej pogodzie można podziwiać Tatry.

Kolej linowa na Halę Skrzyczeńską

Można wyruszyć stąd na okoliczne szlaki - Skrzyczne, Małe Skrzyczne, Malinowską Skałę, Biały Krzyż.

Szczyrk Mountain Resort

Jeden z większych ośrodków narciarskich w Polsce, położony w Beskidzie Śląskim na północnych zboczach Małego Skrzycznego i Wierchu Pośredniego.

W górach

Zbyrcok na Hali Skrzyczeńskiej
Po wielu latach nieobecności na Hali pojawił się - Zbyrcok - czyli dzwonek, który na szyi nosiły owce. Serce stanowi element z dawnych wyciągów orczykowych.

Schroniska turystyczne
W Szczyrku i jego okolicy istnieje kilka schronisk, w których można odpocząć, posilić  się i przenocować podczas wycieczek, wśród nich jest Chata Wuja Toma, Klimczok i Skrzyczne.

Jaskinia w Trzech Kopcach

Znajduje się nieopodal szczytu Trzy Kopce w masywie Klimczoka w Beskidzie Śląskimi i jest trzecią pod względem długości na obszarze Beskidów.

Rękodzieła

Beskidzka Galeria Sztuki
Największa na południu Polski prywatna galeria sztuki współczesnej założona w 1995r. przez Barbarę i Mirosława Batorów. Co roku organizowanych jest ok. 10 wystaw malarskich, a także liczne koncerty, spotkania autorskie, warsztaty muzyczne i plastyczne.

Pracownia artystyczna wyrobów ceramicznych

Oferuje wyroby dekoracyjne i użytkowe z ceramiki. Przedmioty wykonane są ręcznie z materiałów najwyższej jakości, dostępne pojedynczo bądż zestawione w kolekcje. Specjalnością są misy ceramiczne inspirowane naturą o tematyce morskiej , leśnej i skalnej .

Dawne czasy

Chata w Dechę
Można zobaczyć tam zbiory starych motocykli, radioodbiorników lampowych, gramofonów oraz przedmiotów codziennego użytku, pochodzących z XIX i XX wieku.

Pomnik Pamięci Więźniów KL Auschwitz

Obecnie w parku stoi pomnik ufundowany przez mieszkańców Szczyrku, poświęcony pamięci dziesięciu więźniów KL Auschwitz powieszonych tutaj podczas okupacji.

Zabytkowy cmentarz Więzikowa Kępka

Powstał w 1848 roku, w związku z nasileniem się epidemii tyfusu w Szczyrku i okolicach. Na cmentarzu znajduje się grób Julianny Pezdy, wizjonerki, której wg tradycji miała objawić się Matka Boska

Kulturalne i sportowe

Amfiteatr Skalite
To miejsce, gdzie odbywają się różnorodne imprezy kulturalne i rozrywkowe. Najważniejszą z nich jest Tydzień Kultury Beskidzkiej – jeden z największych i najbardziej prestiżowych festiwali folklorystycznych w Europie, goszczący w Beskidach już od ponad 50 lat.

Crossowy tor rowerowy i trasy narciarstwa biegowego

Ogólnodostępna, malownicza trasa o długości 1,85 km, która latem służy jako trasa do kolarstwa crossowego, a zimą jako trasa do narciarstwa biegowego. Trasa spełnia wymogi Międzynarodowej Federacji Narciarskiej oraz Polskiego Związku Kolarskiego, dzięki czemu można tu rozgrywać zawody.